درباره ما – شرکت ایراکن

مزرعه ایراکن در سال ۱۳۸۰ توسط گروه سرمایه گذاری شمشال در زمینی به مساحت ۲۱۰ هکتار مجاورت شهر ایوانکی از توابع استان سمنان راه اندازی گردید. در مراحل ابتدایی این شرکت با همکاری شرکاء کانادایی خود اقدام به واردات گله شترمرغ مولد و اصلاح نژاد شده نمود و در طی چند سال کلیه دانش فنی لازم جهت پرورش، کشتار و مراحل پرورش این حیوان را به کشور عزیزمان وارد نمود.

هم اکنون این شرکت دارای بزرگترین سایت جوجه کشی شترمرغ کشوربا ظرفیت ۲۸۰۰ تخم شتر مرغ در هر دروره را می باشد. تمامی دستگاههای جوجه کشی شامل ستروهچر از کشور کانادا تهیه گردیده است و دارای بالاترین بازدهی تولید می باشند.

از طرفی در راستای کامل نمودن چرخه تولید این صنعت شرکت ایراکن با توجه به سیاست گذاریهای خود مبنی بر حمایت از مزارع تولید شترمرغ پرواری در سال ۸۶ برای اولین بار اقدام به اخذ مجوز بهداشتی بسته بندی گوشت شترمرغ از سازمان دامپزشکی کشور نمود و توانست گوشت شترمرغ را به صورت کاملاً بهداشتی و با بازاریابی صحیح در سبد پروتئینی مصرف کنندگان قرار دهد. همچنین با توجه به افزایش تولید این مجتمع و سایر مزارع وابسته این شرکت سعی در ایجاد بسترهای صادراتی در زمینه صادرات جوجه شترمرغ، چرم شترمرغ، پر و پوسته تخم آن را داشته و هم اکنون این شرکت و سایر مزارع در حال صادرات محصولات این صنعت از جمله چرم ،جوجه و تخم به کشورهای اروپایی و آفریقایی و خاورمیانه می باشند.

در رابطه با بازار داخلی این شرکت مجتمع تولیدی ایراکن هم اکنون بخش عمده ای از جوجه شترمرغ مورد نیاز مزارع پرواری را تأمین می نماید. همچنین با توجه به گله مادر اصلاح نژاد شده این مجموعه، یکی از معتبرترین ومجهزترین منابع تولید شترمرغ مولد می باشد.

قابل ذکر است با ورود این شرکت به پروسه تولید جوجه شترمرغ کشور مان از سال ۸۶ نسبت به واردات جوجه شترمرغ بی نیاز و حتی پس از یک سال ایران تبدیل به صادر کننده جوجه و سایر محصولات این صنعت گردید.

Mission : مجتمع تولید و پرورش شترمرغ ایراکن با توجه به سیاستهای خود از همان ابتداء خود را مقید بر همکاری و حمایت از تولید کنندگان و مزارع شتر مرغ پرواری دانسته است. ارائه مشاوره های دامپزشکی و دامپروری به مزارع همکار و حتی غیر همکار را می توان از جمله این حمایت ها نام برد .هم اکنون کارشناسان و نیروهای متخصص این مجتمع با پشتوانه علمی و تجربی ۱۴ ساله خود به بسیاری از علاقمندان و همچنین مزرعه داران این صنعت مشاوره های لازم در رابطه با پرورش، بیماری، تغذیه و بازاریابی این صنعت ارائه می کنند. از جمله این فعالیتها می توان به ارائه مشاوره و کمکهای لازم به دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار (دانشکده دامپزشکی) اشاره نمود که این مجتمع با ارائه مشاورههای لازم و تجهیزات مورد نیاز و با کمک مسئولان دانشگاه نسبت به راه اندازی مزرعه تحقیقاتی شترمرغ در این دانشکده اقدام نمود.

Vision: با توجه به جوان بودن صنعت شترمرغ در کشور عزیزمان ایران همواره این مجتمع سعی در پویایی و نوآوری در این صنعت داشته است. اگر چه گامهای بزرگی در مقایسه با سالهای ابتدایی تأسیس این مزرعه بر داشته شده است اما این مجتمع همواره خود را ملزم به بهینه سازی پروسه تولید داشته است.

از جمله اهداف آتی این شرکت را می توان به راه اندازی کارخانه خوراک شترمرغ جهت تغذیه مزارع پرواری وابسته با جیره غذایی ارزان و غنی، گسترش گله مادر خود توأم با انجام اصلاح نژاد دقیق و افزایش پتانسیل تولید پرندگان مولد دانست.

یکی از هسته های اصلی شرکت ایراکن دپارتمان تحقیق و توسعه شرکت می باشد (R&D) که تأسیس کارخانه تولید فراورده های آرایشی بهداشتی از روغن شترمرغ را می توان جزء برنامه های آتی این مجموعه دانست.

همچنین این دپارتمان مطالعات خود را در زمینه اجرای طرح AgroTourism در مجموعه ایراکن آغاز نموده که به یاری خداوند متعال بزودی اجرایی خواهد شد، اجرای این طرح می تواند تأثیر بسزایی در توسعه این صنعت داشته باشد.